Produktem radia jest … słuchacz. Dlatego to, co idzie w eter wymaga utrzymania wysokiej jakości zarówno podczas produkcji jak i w trakcie samej emisji. Jak łączą się dziś nowe technologie z tradycjami rozgłośni radiowych, by utrzymać jak najwięcej osób przy odbiornikach?
Dynamiczny rozwój rynku medialnego wymaga przygotowania oraz przekazu informacji według najwyższych standardów. Dotyczą one zarówno procesów produkcji, emitowania, jak i zabezpieczenia danych. Poza tym, mają na celu usprawnić pracę dziennikarzy, producentów, montażystów, realizatorów dźwięku. „Potrzeby w zakresie przygotowania materiału radiowego stale rosną, stąd producenci oprogramowania muszą nadążyć z pomysłami na jego efektywną obsługę – tłumaczy Marek Kijowski, Zespół Sprzedaży Rozwiązań Dedykowanych, Centrum Komputerowe ZETO S.A. - Innowacyjne rozwiązania IT pozwalają dziś szybko uzyskać materiał wyjściowy, od momentu jego zebrania i montażu, aż po udostępnianie i archiwizację. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od zastosowanego oprogramowania i sposobu obsługi treści medialnej, najistotniejszą kwestią jest użycie prawidłowej podstawy sprzętowo systemowej. Takiej, która pozwoli na wykorzystywanie udostępnionej treści w sposób ciągły, bezpieczny oraz bardzo wydajny.”
Producenci sprzętu i oprogramowania wychodzą naprzeciw medialnym wyzwaniom, oferując odpowiednie i sprawdzone rozwiązania. I tak, na przykład, firma IBM w swoim portfolio dedykuje rozgłośniom zarówno sprzęt jak i systemy, które pozwalają zoptymalizować środowisko produkcji radiowej. „Należy zauważyć, że dzięki bogatej ofercie, IBM gwarantuje szeroki wybór elementów. Można je komponować według założonych kryteriów, takich jak wydajność, bezpieczeństwo przechowywania danych czy też cena. – komentuje Marek Kijowski. Rozgłośnie chętnie wykorzystują technologie IBM, bowiem w zakresie oferowanych im: sprzętu, oprogramowania oraz usług firma jest niekwestionowanym liderem na polskim rynku. Wdrożenia przeprowadzone przez CK Zeto obejmują m.in. Polskie Radio S.A. ze swoimi rozgłośniami regionalnymi w Łodzi, Lublinie, Kielcach, Olsztynie, Bydgoszczy, na Pomorzu i Kujawach, gdzie zależnie od zapotrzebowania zaimplementowano systemy serwerów i macierzy dyskowych dla produkcji, serwery emisyjne, archiwa multimedialne, foniczne oraz baz danych, a nawet systemy wirtualizacji.
Obligatoryjnym elementem stosowanym w produkcji radiowej jest łączenie serwerów w klastry. Dzięki temu – w tak wrażliwym na awarie miejscu jakim jest rozgłośnia radiowa – możliwe jest zdecydowane podniesienie poziomu dostępności aplikacji oraz samych danych. Dlatego serwery klasy Intel są najczęściej wykorzystywaną platformą serwerową, służącą przede wszystkim do obsługi bazy danych oraz serwerów emisyjnych i pomocniczych dla produkcji radiowej. Zdaniem Kijowskiego, w zależności od typu wybranej bazy danych, serwery oparte na technologii RISC również znajdują zastosowanie w systemach do produkcji radiowej, a w połączeniu z systemami typu UNIX, oraz bazami danych jak IBM DB2, umożliwiają szybkie i stabilne działanie wdrożonego systemu. Nic dziwnego, że zintegrowanie tego typu staje się bardzo obiecującym i powszechnie obieranym kierunkiem przez producentów oprogramowania. Dla klientów jest to również rozwiązanie korzystne finansowo nie tylko w trakcie zakupu ale też podczas całego okresu użytkowania.
Jeżeli chodzi o przechowywanie danych wykorzystywanych do produkcji radiowej niezbędnym elementem są macierze dyskowe. Odpowiednia skalowalność urządzenia oraz zoptymalizowana wydajność pozwalają na ciągłą i wydajną pracę systemu jak również na planowanie rozwoju aplikacji zależnej od przyrostu danych.
„Jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa, to gwarantuje ją połączenie w sposób redundantny macierzy z serwerami, propagującymi dostęp do danych w całym systemie, takimi jak: DS4800, DS4700, DS3512, DS3400, DS3200. – dodaje Kijowski – To nie tylko pewność prawidłowego funkcjonowania zaimplementowanych rozwiązań, ale i bezpośrednie korzyści dla rozgłośni radiowej.” Jakie? „Mechanizmy kopii zdalnej, wykonywanej pomiędzy dwiema macierzami, zabezpieczają dane, a funkcja load balancing automatycznie rozkłada ruch generowany przez użytkowników pomiędzy kontrolerami macierzy i innymi aktywnymi elementami systemu.”
Oprócz powszechnie stosowanych dodatkowych zabezpieczeń, nagrania i dane wykorzystane w produkcji radiowej przechowywane są na taśmach magnetycznych. „Taśmy są trwalszym i zdecydowanie mniej zawodnym nośnikiem niż dyski, dlatego biblioteki taśmowe znalazły swoje zastosowanie również jako urządzenia do archiwizacji. Ponieważ składowanie danych jest procesem w pełni zautomatyzowanym, oprogramowanie do produkcji radiowej musi, po pierwsze: dysponować funkcjami, które sterują przebiegiem archiwum oraz tworzą kopie zapasowe, po drugie: w rozwiązaniu musi być obecna wydajna biblioteka taśmowa.” – mówi ekspert CK ZETO. Wręcz idealnie w takie potrzeby wpisuje się rozwiązanie IBM Tivoli Storage Manager wraz z odpowiednio dobranym urządzeniem taśmowym. Dzięki szerokiemu wachlarzowi opcji umożliwia zintegrowanie TSM z systemem do produkcji radiowej, a tym samym uzyskanie automatycznego archiwum danych.
W rozgłośniach radiowych szczególnie ważne jest, aby materiał audio dostępny był do emisji 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Zastosowanie urządzeń aktywnych – o odpowiedniej wydajności oraz odporności na awarie – wydaje się konieczne. Pozwalają one m.in. tworzyć system zintegrowany pomiędzy sprzętem a oprogramowaniem oraz przesyłać treści jednorazowe, krótkotrwałe jak i ciągłe, np. strumienie audio. Dlatego część sieciowa rozwiązania z definicji tworzona jest jako redundantna. Dzięki temu przyczynia się do podniesienia wartości rozwiązania, dając jednocześnie użytkownikowi wymierne korzyści związane z niczym nie zakłóconą dostępnością środowiska pracy. Przełączniki FiberChannel, adaptery Fiber Channel HBA oraz kontrolery macierzy dyskowych są tak dobierane, aby były zgodne ze sobą pod względem standardów protokołów służących do przesyłania informacji. W tym miejscu sprzęt jest tak dobierany, że wszystkie elementy sieci współpracują ze sobą w sposób spójny i wydajny, co dla rozgłośni radiowej jest najważniejszym celem do osiągnięcia.
Jak podsumowuje XX, radio jest specyficznym klientem usług IT, dlatego wymaga podejścia skrojonego na miarę bardzo specjalistycznych potrzeb. Na rynku tego typu usług w Polsce trudno o tak zindywidualizowane a jednocześnie globalne rozwiązania sprzętowe, programowe oraz serwisowe, jakie oferuje IBM. Trudno więc mówić o konkurencji. „Nowoczesny system obsługujący produkcję radiową powinien charakteryzować się budową modularną z punktem centralnym aplikacji, który umożliwia zarządzanie poszczególnym częściami. Powinien też być przygotowany do rozbudowy o kolejne moduły, realizujące różne funkcje i etapy produkcji audio.” Przepis wydaje się łatwy, zupełnie jak wyprodukowanie dobrej audycji radiowej.
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/produkcja-radiowa-a-rozwiazania-it